top of page
אני אוספת אצטרובלים של סקויה, מוביילים מהטבע רבקה פרץ יודפת
אני מכוונת מוביילעל ענף, רבקה פרץ ספלול מוביילים מהטבע יודפת
 רבקה פרץ ספלול מוביילים מהטבע יודפת

עלי

 

שמי רבקה פרץ, מתגוררת ביודפת ועוסקת ביצירת המוביילים מעל 10 שנים.

 

להיות בטבע, להסתובב בחוץ, לאסוף דברים וסתם להיות תמיד היה חלק מהיום יום שלי ומן הסתם השפיע עלי הרבה.

שלוות נפש, חברים טובים, קסם, פליאה, יראה, עדינות, ריפוי ועוד..את כל אלו קיבלתי מהטיולים.. ואלו הדברים אותם אני מנסה להעביר במוביילים. 

למעשה עיקר העבודה שלי היא ההתבוננות מקרוב: החיפוש והליקוט של הזרעים, הקליפות, הענפים, האבנים ועוד חומרים מתאימים, את כל אחד מהם ניתן לאסוף בזמנים ובמקומות שונים, מה שדורש ממני להכיר הרבה יותר טוב את העונות האישיות של עצים ושיחים שונים את המקומות והזמנים שהים מוציא בהם דברים.. 

ואת כל אילו צריך לאסוף בזמן.. לפני שיקבלו עובש או יעלמו חזרה בקרקע.

כמובן שהכרות כזו גורמת להשפעה ייחודית. בכל מובייל חבויה גם המתנה החד פעמית הזו של העונה והמקום ומזג האוויר ובכל מובייל יש חיבור של אלמנטים שונים.

אני חושבת שזה חלק מהקסם וההתרגשות שפוגשת את כל מי שרואה ומתבונן במוביילים.

 

ביצירת המוביילים יש ביטוי לדברים שחשובים לי. תרגול ביצירה של אותה הדמות אך כל פעם שונה ואחרת. התרגול של ראיית הגדול בקטן ואת הקטן בגדול והאפשרות לשמח לרגש ולהעשיר את העולם שלי ואת של אחרים. 

על המוביילים

אולי השאלה ששואלים אותי הכי הרבה היא: "כמה זמן זה לוקח לך?"

בשביל לענות על זה צריך להבין קצת את התהליך כולו..

העבודה מתחילה בליקוט ענפים, קליפות עצים, איצטרובלים, וחומרים נוספים שיכולים לשמש כבסיס עליו יעמדו הדמויות. את כל אלו צריך לייבש ולאחסן עד שהם מוכנים לשימון והמשך הכנה שכוללת שיוף או גיזום נוסף. 

בהמשך, ליקוט זרעים בעונות שונות אותם יש לאחסן, לברור ולחורר אחד אחד על מנת ליצור מהם חרוזים. יש זמנים בהם טוב יותר לנסוע לחוץ ים המלח וללקט שם ענפים או לחוף הים התיכון לאסוף אבנים ויש פעמים בהם אני מוצאת גם עצים מיוחדים בחו"ל ..

אחרי שכל החומרים נאספו והוכנו אני מכינה את הספלולנים שלי, כל אחד נעטף בשלוש שכבות שהאחרונה בהן היא עלי תירס שגם הם נאספו, ועברו עלה עלה בידיי, אוחסנו ויובשו.

רק אז, כשכל החומרים לפניי אני ניגשת לשולחן העבודה. ומתחילה את תהליך היצירה.

אני לא משרטטת כלום לפני כן אבל אני מדמיינת לפרטים במוחי, תמונה. תנוחת הגוף, מה הדמות רוצה לעשות. לפעמים אני עובדת מול תמונה ששלחו לי, בהזמנות ספציפיות אני מבקשת לדעת יותר פרטים על האדם שבשבילו המתנה, או מה מבקשים לאחל לאותו אדם. במוביילים רבים הענף שאותו הרמתי הקליפה או הבסיס כבר שולחים אותי לכיוון מסוים. למעשה עיקר הזמן בהכנה הוא ההכנות והתכנון, הרגע שבו הכל מתחבר ביחד הוא סוף של תהליך ארוך.  

על השם ספלול

ספלול הוא למעשה שם של צמח יפה, וזהו גם הכינוי העממי והנפוץ יותר לכובע שמכסה את הבלוט  או ה 'ספל' הקטן, אם תרצו, שמחזיק את הבלוטים של עץ האלון.

אני בחרתי לקרוא לדמויות ספלולונים כיון שהרגע בו אני שמה ספלול על הראשים של הדמויות, זה הרגע שבו הם מקבלים אישיות, קצת כמו הרגע שבו ילדים מדביקים עיניים על סמרטוט והוא פתאום מקבל חיים..

רוב הדמויות עוטות כובעים של ספלולים שאני אוספת ממינים שונים של אלונים – מעץ האלון המצוי, עצים של אלון תולע וגם של אלון תבור. בנוסף אני משמשת גם בספלולים של אלונים שונים מרחבי העולם, כמו גם בכובעים שאינם מאלונים אלא ממינים שונים של איקליפטוסים או של עצים אחרים.

bottom of page